ویدنوف در کافه خبر ویدنوف در کافه خبر ویدنوف مهمان ما در کافه خبر بود ویدنوف مهمان ما در کافه خبر بود بسکتبال سابق رئال مادرید در کافه خبر ...

بسکتبالیست سابق رئال مادرید:وقت ال کلاسیکو انگار در شهر خاک مرده می پاشند/ممنون آقای دادکان!

ورزش > بسکتبال - ویدنوف می گوید:«در ایران همه چیز خوب است،به جز رانندگی مردم.» عکس ها: محمد محب زندی

پریسا غفاری - خبرگزاری خبرآنلاین؛ویدنوف بسکتبالیست بلغاری 35 ساله با قامت 196 سانتی متر و سابقه بازی در تیمهای کالج آمریکا و رئال مادرید که به تازگی به تیم دانشگاه آزاد پیوست جزو یکی از بهترین های لیگ حرفه ای ایران بود.او در این گفت و گو از اینکه به ایران آمده ابراز خوشحالی می کند و می گوید:«احساس می کنم در خانه بازی می کنم.مردم اینجا دوست داشتنی هستند و در کل احترام زیادی برای ایران قائل هستم.»

*از اینکه به ایران آمدی ودر این تیم بازی می کنی راضی هستی ؟

خیلی خوشحالم آمدم اینجا . در تیمی بازی می کنم که مرتب می بریم و همه چیز خوب و مهیاست. احساس می کنم در خانه بازی می کنم.هر چند بسکتبال ایران و اروپا بسیار متفاوت است ولی در تیمی هستم که همه دوست دارند ببرند و قهرمان شوند.ضمن اینکه شما مردم دوست داشتنی دارید که دارای فرهنگ غنی هستند و در کل احترام زیادی برای ایران قائل هستم.

*نظرت راجع به سرمربی تیمتان!

از اینکه با او کار می کنم خرسندم.شاهین طبع مربی است که که به جزئیات بسیار توجه دارد و به کار BASIC بسکتبال در تمرین و مسابقه بسیار اهمیت می دهد.من در حال حاضر با او بسیار راحتم و مشکلی ندارم.

*تیمهای دیگر را چطور دیدی؟

به جز بازی مقابل نفت که اتفاق غیرمنتظره ای افتاد و آنها هرچه شوت زدنند تبدیل به امتیاز شد، دربقیه بازیها خوب بودیم.سخت ترین مسابقه ما هم مقابل تیم مهرام بود.آنها خوب بازی می کنند.بعضی تیمها هم وقتی در امتیاز عقب می افتند بازی را رها می کنند آنها برایشان تنها بازی کردن مهم است نه رقابت.الان هم دیگر می دانم چه جوری بازی کنم چون شناختم نسبت به تیمها کامل شده است.درکل بسکتبال خوبی دارید.

*حالا چرا به نفت باختید؟

آنها شوتهای عالی ای زدند.یونس لعل زاده هر چه زد گل شد. البته ما هم 20 اختلاف داشتیم ولی یک دفعه عقب افتادیم .فکر میکنم نتوانستیم خواسته های مربی مان را اجرا کنیم و خود من از این باخت بسیار ناراحتم.

*ایرانی ها دردفاع تیمی چطور هستند ؟

بطور فردی خوب دفاع می کنید ولی آنقدر که به حمله اهمیت می دهید به دفاع توجه نمی کنید.در ضمن باید دانست یک فرد ممکن است بازی دفاعی و حمله خوبی داشته باشد ولی مهم دفاع تیمی است.خوشبختانه فلسفه تیم ما نیز دفاع تیمی است و به همین دلیل توانسته ایم به یک جایگاه خوب برسیم.بازیکنان شما بیشتر به فکر حمله و کسب امتیاز هستند.

*از نظر هم پست هایت کدام بازیکن را شاخص دیدی؟

ایرانی ها بازیکنانی با مهارت فردی خوبی هستند.اما بازی صمد را دوست دارم.محمد جمشیدی هم جسورانه می تازد.یونس لعل زاده هم وحشتناک شوت می زند.

*فکر می کنید بتوانید در پایان دور برگشت در همین صدر جدول بمانید؟

باید نوع فک ردفاعی مان را تغییر دهیم.نقاط ضعفمان را برطرف کنیم و باختی را که دادیم به فراموشی بسپاریم .به فکر آینده باید بود.

*به عنوان بازیکن خارجی فشار زیادی روی خودت احساس نمی کنی.چون تمرکزها روی شماها زیاد است.

من همیشه سعی کردم وظیفه ام را به نحو احسن انجام بدهم.من حاضر نیستم 40 امتیاز بیاورم اما تیمم ببازد.بنابراین بر روی کارم تمرکز می کنم و مهم این است که از ارائه بازی و وظیفه ای که برعهده ام گذاشتند راضی باشم.مهم نیست مطبوعات و برگه امتیازات چه می گوید مهم این است وقتی از زمین خارج می شوم احساس خوبی داشته باشم.

*می دانید که تیمهای دیگر در دور برگشت قدرتمندتر می شوند و تنها شما یک بازیکن خارجی دارید.این کار راسخت می کند؟

بله،حتما" همینطور است.ما اگر بازی خودمان را کنیم خیلی سخت است که بتوانند ما را ببرند.ما به اندازه کافی تجربه داریم و خوشحالیم از اینکه آنها با جذب دوخارجی درصدد هستند که ما را ببرند.پس تیم خوبی هستیم. تیمی جوان ولی  تشنه پیروزی.ما نباید هیچ حریفی را دست کم بگیریم و اجازه نفس کشیدن را بدهیم چون اگر  بازی از دستمان در برود دیگر بازگشت آن سخت خواهد بود. 

*می دانید دادکان مدیرعامل باشگاه تان یک فوتبالی است ،نظرتان درباره او چیست؟

همه چیز خوب است و خیلی راحت هستم.متشکرم بخاطر شرایطی که برایم فراهم کردند.نگرانی مالی ندارم.چرا که شنیده ام خیلی از بازیکنان دیگر تیمها با مشکل مالی روبرو شده اند.حتی بعضی وقتها احساس معذب بودن می کنم آنها مواردی را به من می دهند که  خارج از شرایط قراردادم است. به هر حال ممنون هستم.

*با کدام یک از بازیکنان تیم احساس راحتی می کنی؟

با آرن داوودی خیلی اوکی هستم.البته با بقیه هم مشکلی نداریم.ما یک تیمیم.

*چطور شد ایران را انتخاب کردی؟

من دوستانی داشته ام که در اینجا بازی کرده اند و خیلی ها به من گفتند که برای بازی به اینجا بیا و الان هم خیلی خوشحالم.

*نظر به ایران و زندگی ایرانی ها چیست؟

مردم دوست داشتنی ای دارید.خیلی خونگرم هستند و زود رابطه صمیمی برقرار می کنند برعکس آنچه در اروپاست.هر جا می روم ازمردم انرژی زیادی می گیرم.من 13 سالم بود که منزل را ترک کردم و برای بسکتبال بازی کردن به دانشگاههای آمریکا رفتم .جاهای زیادی بودم و ولی مردم شما در ارتباط واقعا" صمیمی هستند.اما وضعیت رانندگی اینجا بحث دیگری است.بیشتر از هر چیزی باید مراقب رانندگی دیگران باشی.از هر طرف ماشین به سمتت می آید.اما در کشور من همه مستقیم رانندگی می کنند و مسیرخودشان را طی می کنند.

*بلغارستان را به کشتی و ستاره های فوتبالش می شناسند.این طور نیست؟

بله،من وقتی 18 سالم بود برای اینکه بسکتبال را خوب آموزش ببینم و وارد دنیای حرفه ای آن شوم به آمریکا رفتم و درس هم خواندم.اوج بسکتبال بلغارستان سه بار رسیدن به مراحل بالاتر جام جهانی بوده و دیگر هیچ.بعد ازآن هم در مسیر سقوط قرار گرفت.با سیاستی که در ورزش بلغارستان دنبال می شود والیبال،بسکتبال و فوتبال نزول کرده است.همه آنهم مربوط به پول و عدم سرمایه گذاری است.در کشور من توجهی به جوانان این رشته نمی شود.

اما برعکس ما صربها با وجود اینکه پول ندارند اما بر روی جوانان و مربیانشان کار می کند و به جایگاه شاخصی هم رسیده اند.در بلغارستان دو لیگ برگزار می شود.در کل لیگ  باتجربه ها و خارجی ها بازی می کنند که سهم تایم جوانان بسیار کم است.در کل من بسکتبال کشورمان را دوست ندارم.

*ورزشکاران معروف دیگری هم در بلغارستان دارید؟

در تنیس افراد شاخصی وجود دارد.در والیبال هم جزو 10 نفر اول جهانی هستند.اما آنها دوست ندارند برای فدراسیون بازی کنند و اغلب به لیگهای اروپایی می روند.

*شما در رئال بازی کردی.آیا همانند فوتبال و الکلاسیکو حساسیت بین تیمهای بسکتبال بارسا و رئال وجود دارد؟

بله،خیلی ها برای حمایت از تیم محبوبشان به سالن می آیند.داربی بسیار بزرگی است با یک عا��م طرفدار مثل داربی ستاره سرخ و پارتیزان بلگراد.اما بحث رئال و بارسا چیز دیگری است.تماشاگران بعد از مسابقه به کافی شاپ می روند و قهوه می خورند اما در بلگراد همه درگیر می شوند.در زمان ال کلاسیکو انگار که در شهر خاک مرده پاشیده اند.

*برای بازی فوتبال این دو تیم به استادیوم رفتی؟

فوتبال را دوست دارم اما برای دیدن آن هیچوقت به استادیوم نرفتم.بازی سویا و رئال هم زیباست.وقتی این دو تیم بازی دارند شهر تعطیل می شود.

*این تعداد تماشاگران را در ایران دیدی؟

فقط در ماهشهر.البته در بلغارستان هم کم می آیند.

 

 

 

 

251 41

 

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه