ورزش > والیبال - دستیار لوزانو می گوید هدف آنها رسیدن به موفقیت و گرفتن سهمیه المپیک است و در این راه همه باید همدل باشند.

سیچلو: ستاره بی‌ستاره، روی هر نامی به راحتی خط می کشیم - تصویر 1

سیچلو: ستاره بی‌ستاره، روی هر نامی به راحتی خط می کشیم

ورزش > والیبال - دستیار لوزانو می گوید هدف آنها رسیدن به موفقیت و گرفتن سهمیه المپیک است و در این راه همه باید همدل باشند.

مهری رنجبر - مرتضی رضایی - خبرگزاری خبرآنلاین: آرام و با اعتماد به نفسي بالا. واليبال ايران آن‌قدر برايش جذاب هست كه قيد سرمربيگري در تيم‌هاي ديگر را بزند. خوان سيچلو كه سه سالي با ولاسكو روي نيمكت واليبال ايران بود، حالا دستيار مرد ديگري از آرژانتين است‌‌؛ رائول لوزانو. مربي‌اي كه به نظر سيچلو يكي از مردان بزرگ دنياي واليبال است. سيچلو سال 2012 در انتخابي المپيك روي نيمكت ايران بود و امسال هم اين داستان براي او تكرار مي‌شود. البته او چهار سال پيش دستيار ولاسكو بود و اين بار به لوزانو كمك مي‌كند. حالا براي او هم سهميه الميپك تنها دغدغه است. دغدغه‌اي كه حتي حاضر نيست لحظه‌اي به آن فكر نكند. رؤيايي كه شدني است و سيچلو درباره‌‌اش مي‌گويد: «تيم ما ايران است، مي‌رويم كه سهميه بگيريم و برگرديم. اميدوارم بعد از المپيكي شدن شما را در همين اتاق ملاقات كنيم.»

* شما دوباره به ايران برگشتيد، چطور اين اتفاق افتاد؟

من ايران را خيلي دوست دارم. حتي براي قهرماني آسيا، خوشحال بودم با تيم ملي قطر به ايران آمدم. من فلسفه و جو واليبال ايران را خيلي دوست دارم. به خاطر همين هم برگشتم. اميدوارم اين فاز نهايي هم براي آماده‌سازي تيم ملي به خوبي انجام شود و به هدف اصلي برسيم.

* چه تفاوتي بين كار با ولاسكو و لوزانو هست؟

هر دو آنها مربيان خيلي خوب دنيا هستند. من از ولاسكو نكات خيلي زيادي ياد گرفتم. حالا هم سعي مي‌كنم از لوزانو، تجربياتش در موقعيت‌هاي مختلف و مديريت شرايط را ياد بگيرم. چراكه خيلي مهم است اين مسائل. هر مربي روش خودش را دارد. من دقت مي‌كنم هر راهي چه نتايجي دارد. اين مسئله تجربه‌اي است كه دفعه بعد راه بهتري را انتخاب كنم. من خوش‌شانس بودم كه قبلاً با ولاسكو كار كردم. يكي از بهترين مربيان جهان و شايد بهترين مربي جهان. حالا هم با لوزانو كار مي‌كنم. مربي خيلي خوب و باتجربه‌اي است.

* ايران با ولاسكو راه سختي را شروع كرد و حالا با لوزانو كارش سخت‌تر است. چراكه ديگر برد آمريكا مردم را راضي نمي‌كند. حالا نتيجه مهم است.

درست است، شرايط واليبال ايران فرق مي‌كند. وقتي ولاسكو آمد پروسه ديگري بود. او بايد ايران را به جمع تيم‌هاي برتر دنيا مي‌رساند اما حالا كه جزو تيم‌هاي برتر شده، بايد موقعيتش را حفظ كند. هرچند شايد مردم دوست دارند تيم قهرمان جهان شود اما اولين كار حفظ موقعيت است و بعد براي قهرماني جهان يا نتيجه خيلي خوب در المپيك بجنگيم. قبل از آن بايد فكر كنيم مهم‌ترين مسئله ما سهميه است و بعد بايد حرف از توقع مردم زد.

* شما الان هم مثل زمان ولاسكو مغز متفكر تيم هستيد؟

اميدوارم اين‌طور باشد چراكه من نمي‌دانم مغز متفكر تيم در زمان ولاسكو چه كسي بود؟ (‌با خنده)

* يعني شما نبوديد؟

در زمان ولاسكو ما كار تيمي خيلي خوبي مي‌كرديم. بعضي وظايف به من تفويض شده بود كه انجام مي‌دادم. اميدوارم در همان راه و روش با لوزانو هم همكاري كنم و كمك حال او باشم.

* بازيكنان و فدراسيون آن‌قدر به شما اعتماد داشتند كه وقتي حرف از آمدن لوزانو شد، با وجود شما خيال‌شان راحت شد. خودتان مي‌دانيد كه ايران به شما اعتماد دارد؟

اين موضوع باعث افتخارم است و خيلي خوشحالم كه اين اعتماد وجود داشته و دارد. من هم سعي مي‌كنم با مطالعه و كار زياد درباره تيم، حريفان و كمك براي بالا رفتن سطح واليبال ايران، به اين اعتماد جواب دهم. مي‌خواهم نشان دهم اين اعتماد بي‌دليل نبوده است تا به هدف اصلي برسيم.

* دو بازي با فرانسه پيش‌زمينه‌اي براي بازي در انتخابي المپيك است؟

من فكر مي‌كنم در فاز مهمي هستيم چراكه لوزانو از وقتي آمده، اولين باري است كه تيم را در مسابقه‌اي كوچ مي‌كند. اين مسئله هم براي بازيكنان مهم است كه لوزانو را بشناسند و هم براي لوزانو كه بازيكنان را بشناسد و تاكتيك‌ها و سيستمي كه در تمرينات كار كرده‌ايم را در اين دو بازي محك بزند و بداند كدام‌يك براي ما در انتخابي المپيك كاربردي است.

* لوزانو 14 بازيكن را براي فرانسه، انگار با شك و ترديد انتخاب كرده است؟

نه. بحث شك و ترديد نيست. بحث تعداد زياد بازيكنان با عملكرد و شرايط خيلي شبيه هم است. اين كار را سخت مي‌كند.

* يعني اين عملكرد جوري است كه مصطفي شريفات جانشين سيد شود؟

اين 14 بازيكن براي بازي با فرانسه تجربه بين‌المللي خيلي زيادي دارند. سال‌ها براي تيم ملي بازي كرده‌اند. شريفات و زريني هم سال قبل در قهرماني آسيا بازي مي‌كردند. تورنمنت انتخابي المپيك، خيلي سخت است، همه تيم‌ها با همه توان مي‌آيند. بنابراين لوزانو بايد بهترين بازيكنان را انتخاب كند تا بتوانند در توكيو به او كمك كنند. از طرفي لوزانو فرصت زيادي براي شناخت بازيكنان نداشته. ما هم كه كمك او بوديم اطلاعات زيادي به لوزانو داديم اما خودش هم بايد ببيند. به خاطر همين در تمرينات به هر بازيكني دستوراتي مي‌داد كه ببيند چطور انجام مي‌دهد و چقدر پيشرفت مي‌كند. تغيير و جابه‌جايي بازيكنان از تيم الف به ب هم براي ارزيابي بازيكنان در شرايط مختلف بود. بحث شك و ترديد نبود. بحث شناخت بهتر بود. شناخت بهتر و انتخاب بهترين بازيكنان در اين زمان.

* نزديكي بازيكنان و نبود فرصت كافي كار را براي انتخاب ليست 14 نفره سخت‌تر كرده بود؟

وظيفه من كمك به سرمربي، جمع‌آوري اطلاعات و گفتن نكات به او است. شايد نكاتي كه من به لوزانو مي‌گويم شبيه چيزي نباشد كه او مي‌بيند. بنابراين تصميم نهايي را سرمربي مي‌گيرد. همين كه خودش تست مي‌كرد تا ببيند، پروسه طولاني‌تر شد. حالا هم 14 بازيكن را به فرانسه برديم تا تست كنيم. اگر جواب ندهند زمان براي تغيير تركيب داريم.

* چقدر احتمال مي‌دهيد اين تركيب 14 نفره به انتخابي المپيك برود؟

نمي‌توانم بگويم احتمالش چقدر است. اگر همه چيز خوب پيش برود ممكن است آنها به انتخابي المپيك بروند، ولي اگر جواب ندهند يا خوب كار نكنند ممكن است تغييراتي بدهيم.

* لوزانو به خاطر محدوديت زماني اسكلت قبلي تيم ايران را انتخاب كرد؟

بخشي مربوط به زمان است اما همه دليل زمان نيست. چراكه ما به تورنمنت سختي مي‌رويم. در انتخابي المپيك، بازيكنان به خاطر 9 بازي در 7 روز فشار زيادي را بايد تحمل كنند. اگر بعد از يكي، دو پيروزي خيلي جشن بگيريم، ممكن است در روز آخر وقتي براي جشن نداشته باشيم. بنابراين بايد بازيكناني را انتخاب كنيم كه در آن شرايط بهترين جواب را بدهند.

* در انتخابي المپيك 2012 باخت 3-يك به استراليا كار را خراب كرد. چه اتفاقي اين بار مي‌افتد كه آن خاطره تلخ تكرار نشود؟

حالا چيزي كه خيلي اين بار مهم است برد بازي‌هاست. خيلي از بازيكنان فعلي تيم، در انتخابي قبلي هم بودند، آنها تجربه‌‌اش را دارند. ما مي‌دانيم تمركزمان بازي به بازي است. تجربه خريدني نيست، بلكه بايد انجام دهي تا به دست بياوري. اين تيم تجربه را دارد. ما هدف‌مان برد 5 بازي است‌‌؛ 3 بازي با آسيايي‌ها، كانادا و ونزوئلا. اگر 7 تيم را ببريم حتماً به المپيك مي‌رويم. ولي هدف ما برد 5 بازي است.

* يعني هدف، صعود به عنوان بهترين تيم آسيايي است يا قهرماني و نايب‌قهرماني رقابت‌ها؟

هدف ما صعود به المپيك است. ما مي‌خواهيم به المپيك برويم. چراكه اگر نرويم شرايط خيلي سخت مي‌شود و همه غمگين مي‌شوند و خودمان هم بدتر از همه.

* در توكيو كار تيم با بازي با استراليا شروع مي‌شود. چه كار مي‌كنيد تا خاطره تلخ دوره قبل بازيكنان را تحت تأثير نگذارد؟

موقعيت خيلي خوبي است كه استراليا را ببريم و آن خاطره تلخ را از ذهن همه پاك كنيم. من فكر نمي‌كنم بچه‌ها مشكل تفكر منفي يا خاطره بدي از آن موقع داشته باشند. مهم‌ترين مسئله اين است كه بچه‌ها استراليا را دست‌كم نگيرند. بايد روي اين موضوع كار كنيم.

* فرض كنيد ايران سهميه گرفته، در المپيك چه اتفاقي قرار است بيفتد؟

ما اول مي‌خواهيم به المپيك برويم. حالا ما فقط درباره انتخابي المپيك فكر مي‌كنيم. بعد از انتخابي بياييد درباره المپيك صحبت كنيم.

* بازي با ژاپن هم راحت نيست. به طور حتم آنها مي‌خواهند بهترين تيم آسيا شوند.

آخرين بار آنها قهرمان آسيا شده‌اند و شرايط‌شان با دوره قبل فرق مي‌كند. من اميدوارم، ايران به جاي ژاپن بهترين تيم آسيا شود. ژاپن تيمش خيلي پيشرفت كرده و حتي پاسورش را عوض كرده و پاسور جديدش، خيلي دقيق است، حتي دو دريافت‌كننده‌‌اش را هم تغيير داده و بهتر از قبلي‌ها هستند و فوكوزاواي باتجربه را هم آورده است. البته روحيه تيم ما براي برد همه تيم‌هاست حتي اروپايي‌ها. ولي ما هدف‌مان صعود به المپيك است.

* روحيه تيم حالا خوب هست؟ در زمان كواچ خبرهاي خوب از رختكن بيرون نمي‌آمد.

نمي‌خواهم درباره تيم زمان كواچ صحبت كنم. چراكه من نبودم. حالا بازيكنان انگيزه و تمركز خيلي زيادي دارند تا بليت ريو را بگيرند. براي آنها اين موضع خيلي مهم است. بازيكنان واقعاً مي‌خواهند كه تيم المپيكي شود.

* در زمان كواچ بعضي بازيكنان خودشان را بزرگتر از مربي مي‌دانستند. حالا با شخصيت مشابه لوزانو به ولاسكو، اين تابو شكسته شده؟

من فكر مي‌كنم بازيكنان خيلي باهوش هستند، مي‌دانند چه زماني چه كارهايي مي‌توانند انجام دهند و چه زماني نه. الان همه ما دنبال سهميه المپيك هستيم. مهم نيست قدرت دست چه كسي است. مهم اين است كه تيم به هدفش برسد. اگر ما درك كنيم كه چنين تفكري در بازيكنان هست شك نكنيد آنها را كنار مي‌گذاريم.

* حتي ستاره‌ها؟

بله. هركس كه باشد. حالا بياييد ببينيد آنها چطوري تمرين مي‌كنند. نمي‌دانم در گذشته چه اتفاقي افتاد اما حالا همان بازيكناني كه شما اسم مي‌بريد با تمركز زياد، سخت تمرين مي‌كنند اما اگر حس كنيم بازيكني بيشتر به خودش فكر مي‌كند تا به تيم، كنارش مي‌گذاريم.

* ولاسكو با لوزانو چه تفاوتي دارد؟

الان نمي‌توانم در اين باره حرفي بزنم. چراكه من با لوزانو يك ماه كار كردم، با ولاسكو سه سال اما هر دو آنها تجربه خيلي زيادي در مديريت تيم در سطح بين‌المللي دارند كه خيلي ارزشمند است.

* فرهاد ظريف دوباره به تيم برگشت، در حالي كه با كواچ مشكل پيدا كرد و كنار رفت. خيلي‌ها معتقد بودند او پاشنه آشيل تيم بود. واقعاً او مي‌تواند به تيم كمك كند؟

من فكر مي‌كنم ظريف بهترين دريافت‌كننده ايران بين ليبروهاست. اين نظر شخصي من نيست. آمار بازي‌هاي ليگ و بازي‌هاي بين‌المللي او مي‌گويد. نمي‌دانم زمان كواچ چه اتفاقي افتاده اما وقتي لوزانو از من خواست ليبرويي با دريافت خوب معرفي كنم ظريف را پيشنهاد دادم. چراكه معروف پاس‌هاي سرعتي مي‌دهد، اگر ليبرويي باشد كه دريافت را خيلي خوب برساند در حمله و دريافت بعد از سرويس عملكردمان بالا مي‌رود. وقتي به او گفتيم، ديديم كه چقدر انگيزه دارد و دوست دارد به تيم كمك كند. حالا هم خوب تمرين مي‌كند.

 

 

 

251 41

 

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه