علل و تاثيرات کاهش وزن در ورزشکاران

علل و تاثیرات کاهش وزن در ورزشکاران

رژيم غذايي، ورزشکاران

از نظر عامه مردم، ورزشکاران افرادی هستند که وزن بدن آن ها در محدوده ای مشخص تنظیم و به آسانی حفظ می گردد. این تصور همواره صادق نبوده و بر اساس مطالعات متعدد، ورزشکاران برای کاهش و یا افزایش وزن و بافت چربیدر بدن خویش با مشکلات فراوانی مواجه هستند.

اغلب افزایش وزنو یا چربی در بدن برای سلامتی فرد زیانبار می باشد، ولی به طور معمول میزان چربی مطلوب و مورد قبول برای ورزشکاران کمتر از مقادیر در نظر گرفته شده برای افراد عادی است.

ورزشکاران و مربیان آن ها همانند سایر گروه های جامعه در معرض برداشت های غلط و اطلاعات نادرست پیرامون رژیم های غذایی و وزن بدن می باشند. در برخی موارد، روش هایی که توسط این افراد برای کاهش وزن به کار می روند، نادرست و زیان آور می باشند.

علاوه بر این کاهش وزن بیش از حد طبیعی در برخی رشته های ورزشی نظیر ژیمناستیکنمایشی، برای سلامتی فرد مُضر است و احتمال بروز آسیب به عملکرد ورزشی و حتی پیدایش اثرات روان شناختی را در پی دارد، لذا در طی چند مقاله ی متوالی تلاش خواهیم نمود تا علاوه بر آشنایی ورزشکاران با اصول کاهش وزن، اطلاعاتی در مورد روش های کاهش وزن ارائه کنیم و در نهایت راهکارهایی برای رسیدن به وزن مطلوب(رسیدن به وزن مناسب) توصیه نماییم.

دلایل کاهش وزن در ورزشکاران:

کاهش وزن  و یا چربی در بدن ورزشکاران به طور معمول با هدف

1- دستیابی به محدوده ی وزنی از پیش تعیین شده برای رقابت های ورزشی با دسته بندی وزنی(نظیر مسابقات اسب دوانی، کشتی، بوکسو وزنه برداری)

2- و یا برای افزایش عملکرد ورزشی و بهبود نسبت قدرت به وزن(به عنوان مثال در ورزش هایی نظیر انواع پرش ها، دویدندر مسافت های طولانی و دوچرخه سواری) صورت می گیرد.

در ورزش هایی نظیر ژیمناستیک، شیرجه و یا اسکیت، دستیابی به اندامی لاغر و داشتن ظاهر فیزیکی زیبا مهم می باشد.

علاوه بر تاثیرات بر عملکرد، به تازگی یک نگرش اجتماعی، داشتن اندامی لاغر را برای هر دو جنس زن و مرد مناسب تر می داند. بر این اساس بخش قابل توجهی از جامعه به ویژه زنان معتقدند که اندازه های بدن و اندام های آنان با واقعیت متفاوت است و در واقع این افراد برداشتی غیر واقعی از اندام خود دارند. متاسفانه، این امر در ورزشکاران به ویژه زمانی که از آنان به دلیل جذابیت فیزیکی برای انجام اموری نظیر تبلیغات، دعوت به همکاری می شود، امری شایع و رو به گسترش است. اهمیت این موضوع از آن جا ناشی می شود که ورزشکاران و در کل بخش ورزشی جامعه در سطح جهانی، همه ساله مبالغ قابل توجهی را از طریق حضور در تبلیغات برای پوشش ها و لباس های گوناگون کسب می کنند.

تاثیرات کاهش وزن در ورزشکاران:

در حال حاضر مدارک و مستندات اندکی در مورد اثرات کاهش چربی بدن بر بهبود عملکرد ورزشی به ویژه در سطوح حرفه ای موجود است، البته از دیدگاه علم مکانیک، چربی اضافی در بدن به منزله افزایش بار یا فشاری بی خاصیت(وزن مرده) است که باید برای انجام ورزش جابجا شود و تحقیقات نشانگر ارتباط منفی میزان بافت چربی با فعالیت ها و حرکات ورزشی توام با جابجایی فیزیکی(نظیر پرش ارتفاع و دویدن) می باشند.

از دیدگاه متابولیکی، افزایش میزان چربی بدن با کاهش توان و ظرفیت فعالیت فیزیکی و افزایش هزینه انرژی یا انرژی مصرفی در حین فعالیت بدنی مرتبط است.

اثرات منفی سطوح بالای چربی بر عملکرد ورزشی در برخی از رشته های ورزشی به خوبی نشان داده شده است.

* در مطالعه ای مشخص شد که عملکرد دوندگان دارای اضافه وزن تا حدود 30 درصد کاهش می یابد.

* نتایج مطالعه ی دیگری گواه آن است که افزایش 2 کیلوگرم در بافت چربی موجب 5/1 ثانیه تاخیر در زمان و عقب افتادن ورزشکار به میزان 2 متر در ورزش  دوچرخه سواری گردیده و در دو چرخه سواری به مسافت 40 کیلومتر موجب 15 ثانیه تاخیر زمانی و 1800 متر تاخیر مسافتی می گردد.

ولی این تاثیرات منفی ناشی از اضافه وزن نمی تواند دلیل قانع کننده ای برای به کارگیری روش های غیرعلمی و مُضر برای کاهش وزن بدن باشد.

برای درک بهتر این موضوع در مطلب بعدی پیرامون اثرات منفی ناشی از کاهش وزن غیراصولی بر سلامتی و موفقیت ورزشی ورزشکاران، توضیحاتی ارائه خواهد شد...

محمد حضوری – دانشجوی دکترای تغذیه

دنیای تغذیه

 

اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت درباره رژیم های غذایی مشورت کنید، اینجارا کلیک کنید.

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجارا کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجارا کلیک کنید. 

برای خرید وسایل ورزشی از فروشگاه اینترنتی، اینجاکلیک کنید.

 

*مطالب مرتبط:

شیوه کاهش وزن در ورزشکاران

پرسش و پاسخی درباره هورمون های بدن سازی

کاهش وزن سریع، مضر است

تغذیه ورزشکاران قبل از مسابقه و در تمرینات

مصرف کافی کربوهیدرات ها، خستگی ورزش را کاهش می دهد

نقش ویتامین های آنتی اکسیدانی در ورزش

مصرف توأم کربوهیدرات و پروتئین استقامت ورزشکار را بیشتر افزایش می دهد

ارزش کربوهیدرات ها در تغذیه ورزشکاران

نقش پروتئین ها در رژیم غذایی ورزشکاران

تغذیه ورزشکاران و تأمین انرژی

مطالبی مفید در رابطه با رژیم های لاغری

سوزاندن چربی و عضله سازی با هم!

10 روش برای داشتن عضلاتی بزرگ‌تر

بررسی اثرات حرکات ایروبیک و بدنسازی بر سلامتی افراد

داروهایی که ورزشکاران مصرف می کنند

9 باور غلط ورزشی درباره سلامت

بلافاصله قبل و بعد از ورزش، غذا نخورید

آیا ورزش باعث بیشتر خوردن می شود؟

تغذیه مناسب ورزشی چیست؟

چگونه می توان عضلانی و نیرومند شد ؟

تأثیر ماساژ عضلات در تمرینات ورزشی 

رژیم‌های بدنسازی، مفید یا مضر؟

عضله به چربی تبدیل نمی شود

4 اشتباه رایج درباره ورزش

مقابله با ضعف عضلات

بخش تغذیه و سلامت تبیان

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه