عملکرد بانوان در المپیک لندن

عملکرد بانوان در المپیک لندن


در بین مدال های رنگارنگ و افتخاراتی که المپیک سی ام برای کاروان ایران به همراه داشت،‌ بی سابقه‌ترین حضور ورزشکاران زن ایرانی در این بازی‌ها در کنار عملکردی قابل دفاع از سوی بیشتر آن‌ها باعث شد که در مواقعی صدرنشین اخبار شده و نه تنها در کانون توجه مسوولان بیش از گذشته قرار گیرند، بلکه بسیاری از مردم هم به جز فوتبالیست های معروف یا ورزشکارانی که شانس مدال آوری در المپیک را داشتند از الهه احمدی و راهیابی اش به فینال المپیک حرف بزنند یا حتی کنجکاو شوند که سابقه حضور زنان ایرانی در رقابت های بین المللی از کجا آغاز شده است.

حضور هشت بانوی ایرانی در کاروان 52 نفره ایران در المپیک 2012 لندن نه تنها خود رویدادی تاریخی و پر افتخار بود، بلکه نتایج قابل قبول در این بازی‌ها نشان داد که ورزش بانوان در سال‌های اخیر روندی رو به رشد چشمگیری داشته است تنها کافی است تا به کارنامه بانوان ایران در تاریخ المپیک نگاه کرد تا به این نتیجه رسید که المپیک لندن به نقطه عطفی برای ورزش بانوان تبدیل شده است.

بانوان در المپیک

سابقه حضور زنان ورزشکار ایران به المپیک 1964 توکیو می‌رسد و از این سال تاکنون بانوان ورزشکار ایرانی جسته و گریخته در این بازی ها حضور داشته‌اند، ولی در هیچ دوره‌ای دستشان به مدال نرسیده و این بار هم لندن مدالی را برای ورزش بانوان به همراه نداشت، اما چهره جدیدی از ورزشکاران زن مسلمان ایران را به تصویر کشید. پیش از لندن، آخرین حضور ورزش بانوان با سه نماینده به بازی‌های 2008 المپیک پکن باز می‌گردد، حضوری که در سال 2012 به هشت ورزشکار ارتقا یافت و رشته‌های تیر و کمان، تنیس روی میز، تیراندازی، قایقرانی، پرتاب وزنه و تکواندو با نمایندگان زن خود در این بازی‌ها حاضر شدند.

الهه احمدی، تیرانداز المپیکی ایران را می‌توان پیشتاز زنان ورزشکار ایرانی در لندن دانست که با عملکردی دور از ذهن و فراتر از انتظار توانست به مرحله فینال تیراندازی المپیک راه پیدا کند و در نهایت جایگاه ششمی را به خود اختصاص دهد، اتفاقی که در تاریخ تیراندازی ایران بی‌سابقه بود. مه لقا جام بزرگ دیگر تیرانداز ایرانی در لندن بود که هر چند عملکردی قابل قبول را در اولین تجربه حضورش در المپیک داشت، اما نتوانست چون دیگر هم تیمی خود جایی در فینال این بازی‌ها داشته باشد تا پرونده‌ بانوان تیرانداز با درخشش احمدی در این دوره از رقابت‌ها بسته شود.

ندا شهسواری، اولین پینگ‌پنگ باز زن ایرانی در المپیک و سوسن حاجی پور نماینده تکواندو هم در مقابل حریفان سخت خود با سرسختی مبارزه کردند و هر چند نتوانستند اولین مسابقه خود را با پیروزی پشت سر بگذارند، اما تلاش آنها مهر تاییدی بر عملکردشان در المپیک لندن بود

ندا شهسواری، اولین پینگ‌پنگ باز زن ایرانی در المپیک و سوسن حاجی پور نماینده تکواندو هم در مقابل حریفان سخت خود با سرسختی مبارزه کردند و هر چند نتوانستند اولین مسابقه خود را با پیروزی پشت سر بگذارند، اما تلاش آنها مهر تاییدی بر عملکردشان در المپیک لندن بود. به طوری که شهسواری در یک بازی نزدیک با حریفش که رنکینگش 200 رتبه بیشتر از او بود، پذیرای شکست شد اما شاید اگر اندکی تجربه‌ی میادین جهانی را در کارنامه داشت او نیز حریفش از نیجریه را شکست می‌داد تا مانند عالمیان که با دو پیروزی خیره کننده ظاهر شد، او نیز در بخش بانوان شگفتی‌ساز شود. سوسن حاجی پور هم مقابل حریفش که رنکینگ 8 جهان را داشت با ارائه‌ی نمایشی قابل قبول تنها در راند طلایی بازی را واگذار کرد.

در این میان شاید نمایندگان تیر و کمان، قایقرانی و دوومیدانی را بتوان ناموفق‌ترین ورزشکاران زن ایرانی در لندن توصیف کرد. البته تیر و کمان و قایقرانی رشته‌هایی بودند که تجربه حضور ورزشکار زن در المپیک را داشتند، ولی برای اولین بار بود که ایران در بخش پرتاب وزنه یک بانوی ورزشکار را به المپیک راهی کرده بود.

زهرا دهقان

زهرا دهقان، کماندار المپیکی ایران که حتی خود تا آخرین روزهای اعزام به المپیک از حضورش به عنوان نماینده ایران مطمئن نبود شرایطی متفاوت‌تر را نسبت به سایر بانوان المپیکی در این بازی‌ها تجربه کرد. شرایطی که بیشتر به حواشی‌های طولانی فدراسیون تیر و کمان پس از برکناری رییس سابقش باز می‌گشت. این حواشی تا جایی پیش رفت که در آخر تیر و کمان تنها رشته ای بود که بدون به همراه داشتن مربی به المپیک رفت.

زهرا دهقان هر چند عملکرد متفاوت و یا دور از انتظاری را در لندن نداشت، اما خود با دفاع از امتیازاتش در این رقابت‌ها تاکید کرده بود که شرایط موجود و نبودن مربی در کنار تیم علت اصلی کسب چنین نتیجه‌ای است و با این شرایط بهتر از این نمی توانست باشد.

به گزارش ایسنا، در المپیک لندن تنها تیر و کمان رشته پر حاشیه محسوب نمی‌شد و قایقرانان المپیکی که چندی قبل با حاشیه‌های تعویض مدیریتی دست و پنجه نرم می‌کردند هم شرایطی نسبتا مشابه با تیر و کمان داشتند، با این تفاوت که آنها کمی مانده به اعزام توانستند شرایط را آرام‌تر کنند.

سولماز عباسی و آرزو حکیمی به عنوان دو قایقران المپیکی بدون پیروزی از دور رقابت‌ها حذف شدند هر چند عباسی در مرحله رپه شاژ یک بار توانست خود را به مرحله بعد برساند، اما این موفقیت به راهیابی به جمع 21 نفر برتر نینجامید.

اما آرزو حکیمی که در کایاک تک نفره همچون دیگر هم تیمی خود شانس مبارزه مجدد را نداشت، در اولین رقابتش از دور رقابت‌ها کنار رفت. او جوان‌ترین قایقران حاضر در لندن بود و جوان‌ترین ورزشکار کاروان ایران بود.

در حالی که دوومیدانی ایران با نقره حدادی توانست حضور تاریخی در المپیک داشته باشد که لیلا رجبی تنها نماینده بانوان در پرتاب وزنه از عملکرد خود احساس رضایت نداشت. او که از ناحیه پا هم دچار مصدومیت بود نداشتن مربی و تغییر در شرایط تمریناتش را دلیل ناتوانی‌اش برای ثبت رکوردهای خود را این بازی‌ها عنوان کرد

اعزام نشدن به اردوی تدارکاتی پیش از رفتن به بازی‌های المپیک و حواشی ایجاد شده پس از برکناری دنیامالی از ریاست فدراسیون از جمله دلایلی بود که برای ناکامی بانوان قایقران محسوب می‌شد. البته هیچ کس انتظار نتیجه‌ای متفاوت را از عباسی و حکیمی در این بازی‌ها نداشت، اما انتظار می‌رفت که آنها بتوانند رکوردهای خود را در لندن بهبود ببخشند و یا همان امتیاز را کسب کنند. اتفاقی که هیچ گاه رنگ واقعیت نگرفت.

در حالی که دوومیدانی ایران با نقره حدادی توانست حضور تاریخی در المپیک داشته باشد که لیلا رجبی تنها نماینده بانوان در پرتاب وزنه از عملکرد خود احساس رضایت نداشت. او که از ناحیه پا هم دچار مصدومیت بود نداشتن مربی و تغییر در شرایط تمریناتش را دلیل ناتوانی‌اش برای ثبت رکوردهای خود را این بازی‌ها عنوان کرد.

به نظر می‌رسد، دوومیدانی ایران گامی جدید را در جوامع بین‌المللی برداشته است و حالا سایر کشورها متفاوت تر از گذشته به این رشته در ایران نگاه می‌کنند و این موقعیتی است که باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد تا با توجه به پتانسیل‌های موجود در این بخش شاهد حضوری تاثیرگذارتر در رقابت‌های بین‌المللی باشیم.

سوسن حاجی پور-تکواندو

به گزارش ایسنا، یکی دیگر از رشته‌هایی که با نماینده زن در المپیک لندن حضور داشت تکواندو بود. سوسن حاجی پور که پس از سارا خوش جمال فکری دومین تکواندوکار زن المپیکی ایران محسوب می‌شد برای اولین بار با کسب مدال طلا توانست مجوز حضور در لندن را کسب کند، هر چند پس از این عملکرد درخشان نتوانست آن طوری که باید در مسابقات آسیایی و تدارکاتی بر روی شیاپ چانگ رود. این عملکرد کافی بود تا کسی امید زیادی برای حاجی پور در لندن نداشته باشد و همه دعا کنند که تنها او بتوانند مانند مسابقات کسب سهمیه در بازی‌های المپیک ظاهر شود. اتفاقی که در مقابل حریفش در بازی اول المپیک با رنکینگ 8 جهان رخ داد و حاجی پور ثابت کرد که نماینده قابلی برای ایران در این بازی‌ها بوده است. هر چند مسابقه این ملی‌پوش به پیروزی او ختم نشد، اما سخت کوش و بازی نزدیکش مهر قبولی بر کارنامه او در این رقابت‌ها بود.

به گزارش ایسنا، با بررسی پرونده‌ بانوان المپیکی ایران و مشاهده روند رو به رشد حضور آنها در بزرگ‌ترین رویداد ورزش جهان شاید بتوان به این نتیجه‌ رسید که لندن دریچه‌ای جدید را بر روی زنان ورزشکار ایران گشوده است. المپیک لندن هر چند مدالی را برای بانوان ایرانی به همراه نداشت، اما ثابت کرد که رسیدن به چنین جایگاهی هم دور از دسترس نیست، تنها اگر بتوان بیشتر از گذشته برای این بخش از جامعه ورزشی سرمایه‌گذاری کرد.

هر چند بانوان ایران در مقابل مردان تجربه کمتری را در مسابقات بین‌المللی دارند، اما می‌توان گفت که آنها حضوری آبرومندانه در المپیک لندن داشتند، حضوری که می‌تواند در دوره بعد این رقابت‌ها به افتخارآفرینی و قرار گرفتن بانوان ایران بر روی سکوی قهرمانی منجر شود، تنها اگر ....

بخش ورزشی تبیان

منبع: ایسنا

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه