مزایای طناب بازی

مزایای طناب بازی

 

نویسنده: حمید وثیق زاده
منبع:راسخون
 

حداقل شرایط لازم زمانی، تجهیزات اندک و انجام راحت آن باعث می‌شود طناب زدن در لیست کارهای روزمره زندگیتان بسیار آسان وارد شود. روزانه در حدود30-20 دقیقه طناب بزنید و مزایای آن در یک زمان کوتاه آشکار خواهد شد.

آیا می‌دانستید؟

رکورد بیشترین طناب زنی در یک ساعت 632ر12 پرش می‌باشد! آنی بیسوندیل Annie Bissoondial از ایالات متحده این رکورد را در فلوریدای ایالات متحده در 13 آوریل سال 2013 بر جای گذاشت.
بوکسورهای حرفه‌ای رویهم رفته ساعتها صرف تلاش و عرق ریختن در باشگاه می‌کنند. به این دلیل، در برنامه‌ی تمرینی آنها طناب زدن می‌تواند جایی برای خود باز کند. طناب زدن یا طناب بازی نه تنها به افزایش استقامت کمک می‌کند، بلکه هماهنگی را نیز بالا می‌برد. به رغم اینکه این فعالیت به شدت توسط ورزشکاران خصوصاً بوکسورها و دوندگان دو سرعت مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما دیگر به آنها محدود نمی‌شود. و به آرامی در میان افرادی که دوست دارند تناسب اندام داشته باشند و برای رسیدن به آن وقت کافی ندارند، به محبوبیت رسیده است. طناب بازی روزانه به مدت نیم ساعت می‌تواند به شما کمک کند تا کالری سوزانده و چندین عضله‌ی بدن خود را تقویت کنید.

یادگیری و انجام آسان آن

یکی از مهمترین مزایای طناب بازی، سادگی آن است. غیر از کم و بیش 5 دلاری که هزینه‌ی خرید طناب با کیفیت از مغازه‌ی فروش وسایل ورزشی می‌کنید، تنها نیاز دارید روزانه 30-20 دقیقه وقت خود را به این فعالیت اختصاص دهید. این طناب‌ها معمولاً از چرم، پارچه، یا پرو وینیل pro-vinyl ساخته شده‌اند. و قابل حمل و ارزان می‌باشند؛ از این رو، می‌توانید به راحتی آنها را با خود به همراه داشته باشید. این به نوبه خود، باعث کاهش احتمال شانه خالی کردن از تمرین می‌شود. حتی می‌توانید آن را در حین تماشای برنامه‌ی تلویزیونی مورد علاقه خود در میان وقفه برنامه انجام دهید. تکنیکی که برای انجام این کار لازم است نسبتاً ساده بوده و در نتیجه، به راحتی یاد گرفته می‌شود.

فواید طناب بازی برای سلامتی

طناب بازی هر چند ساده بوده، برای سلامتی دارای چندین فایده است که بر اعتبار آن می‌افزاید، از اینرو به آرامی در میان علاقه‌مندان به تناسب اندام در حال کسب محبوبیت می‌باشد. این ورزش به افزایش میزان چابکی، هماهنگی و استقامت کمک می‌کند. این خصائص اغلب به قهرمانان ورزشی و دیگر ورزشکاران منسوب می‌شود، که خیلی هم قابل درک و معقول نیست. با مد نظر قرار دادن زمانی که جلوی صفحه نمایش ال سی دی صرف می‌کنیم، کاملاً واضح است برای ما ‌هیچ زمانی تناسب اندام آنقدر دارای اهمیت نبوده که امروزه دارد. همانند دویدن و دوچرخه سواری و نیز حتی طناب زدن «در درجه‌ی اول» عضلات پاها را مورد هدف قرار می‌دهد، اما این بدین معنا نیست که مزایای آن تنها به پایین تنه محدود می‌شود.
طناب زدن با سرعت ثابت، می‌تواند در یک ساعت تقریباً 100-800 کالری بسوزاند و به کاهش وزن کمک نماید. میزان ضربان قلب در این ورزش معادل ضربان قلب بدست آمده در دویدن و جاگینگ (دویدن با قدم آهسته) می‌باشد و همچنین، احتمال این امر که بر زانوان شما تأثیر بگذارد وجود ندارد؛ نه زمانی که لااقل آن را به درستی انجام می‌دهید. برعکس، این فعالیت کمک خواهد کرد تا ماهیچه‌ی ساق پا، بازوان و کتف‌ها و حتی عضلات شکمتان قویتر شوند.
این ورزش قلبی عروقی میزان سوخت و ساز بدن را افزایش خواهد داد و آن را برای مدت زمان طولانی بعد از اتمام تمرین همچنان بالا نگه خواهد داشت. و عملکرد سیستم قلبی عروقی را، که شامل قلب، سرخرگها و سیاهرگهاست، بهبود بخشیده و از عوارض قلبی جلوگیری می‌نماید. حتی انجمن قلب آمریکا مزایای آن را مورد تأیید قرار داده و با حمایت از برنامه طناب بازی برای تقویت قلب سازمان ملی جمع آوری اعانه که برای جمع آوری پول جهت تحقیقات و آموزش قلب تأسیس شده بود، آن را ترویج می‌دهد.
با توجه به اینکه ورزشی است که وزن را مورد هدف قرار می‌دهد، برای استخوانها نیز مفید می‌باشد. با بهبود تراکم استخوان، فرد را از مبتلا شدن به پوکی استخوان دور نگه می‌دارد. علاوه بر این، برای سیستم لنفاوی که به انبساط و انقباض عضلات برای از بین بردن ضایعات و مواد سمی از بدن وابسته می‌باشد نیز، سودمند است.
مزایای طناب بازی

اصول اولیه‌ی طناب زدن

برای طناب دن چندین تکنیک وجود دارد، یکی از آنها پرش اولیه (یعنی، پرشی که دو پا در یک زمان در هوا باشد) و پرش یک در میان یا جایگزین (یعنی استفاده یک در میان از پا برای پرش) بوده و دیگری دوبل در زیر (بالاتر پریدن و دوبار تاب دادن طناب) و طناب بازی دوتایی است (استفاده از دو طناب که هر کدام به طور همزمان به جهت‌های متفاوتی می‌روند). بسیاری از این تکنیک‌ها بر شروع آرام حرکت و افزایش تدریجی سرعت تا حداکثر تأکید دارند. در حالت ایده آل، می‌توانید با یک جلسه 10 دقیقه‌ای شروع کرده و آن را در طی زمان به مدت نیم ساعت یا بیشتر افزایش دهید. حتی می‌توانید آن را با تمرینات استقامتی با اختصاص 5 دقیقه برای هر تمرین جایگزین نمایید.
همانگونه که پیش از این گفته شد، انجام دادن درست آن حائز اهمیت است. لازم است که جهت ایجاد چرخشهای دایره‌ای مچ دستان خود و نه بازوان را بچرخانید. بازوان شما بایستی نزدیک به طرفین بدن نگه داشته شوند به طوری که آرنج با زاویه‌ 90 درجه خم شده باشد. ضرورت دارد اطمینان حاصل گردد که طول طنابتان درست انتخاب شده باشد. پای خود را در مرکز طناب نگه دارید و دسته‌های طناب را در مقابل قفسه‌ی سینه بالا بیاورید. این حالت طول ایده‌آل شما خواهد بود. همچنین باید مطمئن شوید برای ساق پاهای خود ضربه‌گیرهایی قرار داده‌اید؛ یک جفت کفش مناسب و یا تشک ورزشی این کار را انجام خواهند داد. هنگامی که این ورزش را به درستی انجام دهید، مزیتهای آن نصیب شما خواهد شد.
در چند روز اولیه، تمرینات قلبی با استفاده از طناب زدن، کمی خسته کننده خواهد بود؛ خصوصاً اگر بعد از یک وقفه‌ی طولانی مدت به فعالیت جسمانی بپردازید. با این حال با گذشت زمان، به آن عادت خواهید کرد. اخیراً افراد بسیاری مزایای این فعالیت ایروبیک (هوازی) را تصدیق کرده و آن را در کارهای روزانه‌ی خود وارد کرده‌اند. اگر شما یکی از آنها نیستید، اکنون زمان آن فرا رسیده است. 

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه