ورزش > لیگ برتر - مهدی هاشمی نسب منتقد است. منتقد اساسی بازیکنان این روزهای فوتبال ایران.

هاشمی‌نسب: به اینها نگویید ستاره، آنها ریگ هم نیستند/ لعنت به کسانی که فوتبال را به این روز انداختند - تصویر 1

هاشمی‌نسب: به اینها نگویید ستاره، آنها ریگ هم نیستند/ لعنت به کسانی که فوتبال را به این روز انداختند

ورزش > لیگ برتر - مهدی هاشمی نسب منتقد است. منتقد اساسی بازیکنان این روزهای فوتبال ایران.

امیرحسین اعظمی/ مهدی هاشمی‌نسب در دهه 70 یکی از ستاره‌های فوتبال ایران بود. او روزگاری تیتر یک روزنامه‌ها بود و حالا با اینکه خیلی کم مصاحبه می‌کند همیشه حرف‌های جالبی برای گفتن دارد. با هاشمی‌نسب در مورد شرایط این روزهای فوتبال ایران و خالی شدن استادیوم‌ها صحبت می‌کنیم و او حرف‌های جالبی می‌زند. هاشمی‌نسبت معتقد است که این فوتبال ستاره ندارد و مردم هیچ میلی برای رفتن به استادیوم‌ها ندارند. هاشمی نسب به سوالات پاسخ می‌دهد.

*فکر می‌کنی چرا امسال استادیوم‌ها خالی است و تماشاگران مثل گذشته به ورزشگاه نمی‌روند؟

دلیلش خیلی واضح است. ما از هیچ تیمی فوتبال زیبا و جذاب نمی‌بینیم و این فوتبال ستاره ندارد. مردم دوست دارند بازی زیبا ببیند ولی چنین چیزی وجود ندارد، آنها هم حاضر نمی‌شوند وقت بگذارند و هزینه کنند. مردم از این فوتبال لذت نمی‌برند.

*چرا فوتبال ایران ستاره ندارد؟

فکر می‌کنم دلیل مهمش پول بی‌رویه‌ای است که وارد این فوتبال شد. من با پول گرفتن بازیکنان مخالف نیستم و روزی همه توسط خدا تقسیم می‌شود.  هر بازیکنی از حلال پول می‌گیرد حقش است ولی متاسفانه در ایران جریان طور دیگری است. وقتی پول می‌آید بحث رابطه‌ها مطرح است و همه چیز رابطه‌ای می‌شود. الان 90درصد مربیان و مدیران با رابطه در این فوتبال جابجا می‌شوند و خیلی از انتخاب‌ها براساس توانایی افراد نیست. یک دهه قبل اما همه چیز فرق می‌کرد.

*چه فرقی؟

آن زمان بازیکنی که می‌خواست به استقلال یا پرسپولیس بیاید باید 3 سال در تیم خودش در حد فوق‌ستاره بازی می‌کرد. وقتی هم بازیکنی به یکی از این دو تیم می‌آمد باید یک سال روی نیمکت می‌نشست تا کم‌کم به او بازی برسد. الان اما معلوم نیست بعضی از بازیکنان چطور سر از استقلال و پرسپولیس در می‌آورند و پول‌های آنچنانی می‌گیرند. آنها هزار و یک کار دیگر هم انجام می‌دهند و نتیجه‌اش این می‌شود که فوتبال خروجی ندارد. خیلی از بازیکنان راحت‌تر از حد ممکن به آنچه که می‌خواهند می‌رسند و متاسفانه خیلی‌ها که استعداد دارند ولی رابطه ندارند نابود می‌شوند.

*نظر برخی این است که بازیکنان فعلی فوتبال ایران جنبه معروف شدن ندارند. نظر تو چیست؟

این نظر نیست بلکه واقعیت است. معروف شدن جنبه می‌خواهد که بسیاری از بازیکنان فعلی آن را ندارند. شما ببینید که بازیکنان دهه 70 چه کیفیتی داشتند ولی الان بعضی‌ها که اسم ستاره را یدک می‌کشند حتی در طول یک سال 4 بازی خوب هم انجام نمی‌دهند. مدیریت این نیست که فقط پول آنچنانی به بازیکنان بدهیم، مدیریت این است که فرهنگ‌سازی صورت بگیرد.

*فکر می‌کنی الان در فوتبال ایران کدام بازیکن ستاره است؟

فوتبال ایران الان ستاره ندارد. یک ستاره باید حداقل در طول فصل 10 بازی تعیین‌کننده انجام دهد و در هر پستی که بازی می‌کند، به اصطلاح ما فوتبالیست‌ها بازی دربیاورد. کدام بازیکن ایرانی الان چنین خصوصیتی دارد. شما می‌بینید که رضا عنایتی با 38 سال آقای گل لیگ است، پس جوان‌های ما کجا هستند؟ جوان‌هایی که باید فرهنگ و ورزش ایرانی در وجودشان باشد. این فوتبال ستاره‌هایی مثل بهزادی، کلانی، قاسم‌پور، روشن، محرمی، نامجومطلق، محمدخانی و ... داشته است. از دهه 70هم می‌توانیم حرف بزنیم، آن زمان جنگ ستاره‌ها بود ولی الان شرایط فرق دارد. الان فقط این نیست که بازیکن ستاره باشد و ما مدیر ستاره هم نداریم.

*تعریف تو از مدیر ستاره چیست؟

همه می‌دانند یک مدیر باید چه خصوصیاتی داشته باشد. شما دیدید که رئیس فدراسیون والیبال چه تصمیماتی گرفت و چه عملکردی داشت. یک زمان آرزو داشتیم تا در والیبال از تیم‌های آسیایی مثل ژاپن یک گیم بگیریم ولی حالا تیم ملی والیبال تمامی تیم‌های آسیا را له می‌کند و در جهان اعتبار دارد. من در این فوتبال نیاز به پول ندارم که بخواهم حسادت کنم. فقط این را می‌گویم لعنت به کسانی که فوتبال را به این روز انداخته‌اند و خیانت کردند. لعنت به آنها.

*امسال لیگ بازیکنان نسبتا خوبی هم داشت که می‌توان به پیام صادقیان اشاره کرد ولی آنها هم گویا با حاشیه درگیر هستند. درست است؟

من نمی‌خواهم در مورد شخص حرف بزنم و دوباره می‌گویم که این فوتبال ستاره ندارد.بازیکنان فعلی اگر جای علی دایی بودند که در اروپا به آث‌میلان گل زد چه کار می‌کردند؟ یا جای علی کریمی که در بایرن مونیخ بازی کرد، یا جای خداداد که در کلن بود و به استرالیا گل زد، یا جای حمید استیلی، یا جای عابدزاده یا محمدخانی و خیلی‌های دیگر. به بازیکنان امروزی نگویید ستاره، آنها ریگ هم نیستند. از دهه 40 تا الان فوتبال ایران 30 ستاره هم نداشته است. اگر به این راحتی از کلمه ستاره استفاده می‌کنید، پس من هم می‌گویم که ستاره بودم. من اما هیچ وقت به خودم اجازه  ندادم که بگویم ستاره هستم. ستاره یعنی احمدرضا عابدزاده که ایران را یک تنه به جام جهانی می‌برد، یعنی حسن روشن، یعنی ناصر حجازی که با رفتارش ستاره شد. باید به یک موضوع دیگر هم اشاره کنم.

*چه موضوعی؟

الان روزنامه‌ها و سایت‌های خبری زیاد شده‌اند و برنامه‌های ورزشی هم خیلی زیاد است. الان یک بازیکن در یک بازی گل می‌زند و 8 روزنامه عکسش را با ژست‌های مختلف چاپ می‌کنند. معلوم است که این بازیکن خودش را گم می‌کند و خیال می‌کند به قله فوتبال رسیده است. بعد همین بازیکن برای روزنامه‌ها طاقچه‌ بالا می‌گذارد. طرز فکر بسیاری از بازیکنان امروزی این است که روزنامه‌ها به آنها بدهکار هستند و وظیفه دارند فقط مورد تعریف و تمجید قرار بگیرند. یک زمانی عابدزاده، دایی، باقری و خیلی‌های دیگر روی جلد روزنامه‌ها بودند که حقشان بود ولی الان خیلی‌ها حقشان نیست که حتی یک خط در موردشان نوشته شود. در هر رشته و در هر شغلی آدم نخاله وجود دارد ولی چون در فوتبال پول زیادی ریخته شده، نخاله‌ها زیاد هستند.بعضی ها می گویند فوتبال کثیف است ولی از همین فوتبال خودشان را بستند و معلوم نیست چطور پول گرفتند.

*فکر نمی‌کنی خالی شدن استادیوم‌ها، مجازاتی است که باید این فوتبال بکشد؟

هیچ فایده‌ای ندارد. اگر تماشاگر بیاید یا نیاید، این فوتبال همیشه زد و بند دارد. در هر صورت بسیاری از اتفاقات تلخ این فوتبال از بین نمی‌رود.

*علی کریمی چند روز پیش به شدت علی دایی را مورد انتقاد قرار داد. در این مورد چه صحبتی داری؟

رابطه من با کریمی خیلی نزدیک‌تر از دایی است. حتی در یک مقطع با دایی مشکل داشتم، با خیلی‌های دیگر هم مشکل داشتم. با این حال این وجود را داشتم از بعضی‌ها که از من دلخور بودند عذرخواهی کنم. فقط باید بگویم دایی و کریمی از بزرگان این فوتبال هستند و برای این فوتبال زحمات زیادی کشیدند. فقط امیدوارم ستاره‌های سابق این فوتبال علیه یکدیگر نباشند. من قبلا اگر کسی در موردم صحبت می‌کرد می‌خواستم خیلی زود جوابش را بدهم ولی حالا فکر می‌کنم که این کار درست نبوده است.

 4141

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه