ورزش > والیبال - سایت رسمی فدراسیون والیبال نوشت:

کواچ:ایتالیایی ها از والیبال ایران می ترسند/من ژنرال بازیکنان نیستم - تصویر 1

کواچ:ایتالیایی ها از والیبال ایران می ترسند/من ژنرال بازیکنان نیستم

ورزش > والیبال - سایت رسمی فدراسیون والیبال نوشت:

اسلوبودان کواچ که در کارنامه خود عناوینی مانند طلا و برنز بازی‌های المپیک به عنوان بازیکن و کسب عنوان بهترین مربی لیگ ایتالیا و دو قهرمانی لیگ صربستان را در اختیار دارد پس از قطع همکاری فدراسیون والیبال ایران با خولیو ولاسکو، هدایت تیم ملی ایران را بر عهده گرفت.

کواچ که به بوبو یا بوبان معروف است 20 اردیبهشت پس از کسب مقام نایب قهرمانی لیگ ایتالیا وارد تهران شد و در نخستین روز حضورش هدایت ملی‌پوشان ایران را مقابل استرالیا بر عهده گرفت. از آن روز تا کنون کواچ فرصت زیادی برای تمرین با شاگردان جدیدش نداشته، اما آنها را در چند مسابقه تدارکاتی مقابل استرالیا، بلغارستان و صربستان محک زده است.

با وجود مدت کوتاهی که از حضور این مربی جوان صربستانی در تیم ملی ایران می‌گذرد، او رابطه بسیار خوبی با بازیکنان برقرار کرده است؛ البته کواچ در تمرینات جلوه دیگری از شخصیت خود را نیز نشان می‌دهد و گاهی با عصبانیت زیاد بر سر بازیکنان فریاد می‌زند تا اشتباهات خود را تکرار نکنند.

تیم ملی والیبال ایران در پایان دو اردوی تدارکاتی در بلغارستان و صربستان، با 13 بازیکن راهی تریسته می‌شود تا 9 خرداد نخستین بازی خود در لیگ جهانی 2014 را برگزار کند.

اسلوبودان کواچ درباره شرایط تیم ملی ایران در آستانه سفر به ایتالیا اظهار داشت: در شرایط سختی قرار داریم، زیرا باید در رقابت‌های مهمی شرکت کنیم. با توجه به فرصتی که داشتیم، هفت مسابقه تدارکاتی برگزار کرده‌ایم که در آنها توانستم شناخت خوبی از بازیکنان کسب کنم.

وی افزود: همه باید مقداری تحمل داشته باشند و صبر کنند چون برای ایجاد تغییرات در تیم نیاز به کمی زمان داریم. به عنوان مثال در آخرین مسابقه تدارکاتی مقابل صربستان بازی خیلی خوبی برگزار کردیم، اما اشتباهات زیادی داشتیم. تیم‌هایی که من مربیگری آنها را بر عهده دارم اینگونه بازی نمی‌کنند.

کواچ خاطرنشان کرد: در انتخاب بازیکنان اصلی کار سختی داشتم، چرا که رقابت نزدیکی بین بازیکن وجود داشت و زمان زیادی هم نداشتیم. برخی بازیکنان در مسابقات تدارکاتی تیم ملی یک روز خوب بودند و روز دیگر ضعیف کار کردند. با توجه به اینکه تیم ملی باید چهار مسابقه در کشورهای ایتالیا و برزیل برگزار کند انتخاب 12 بازیکن بسیار سخت است.

وی گفت: دستیارانم حسین معدنی و اسلوبودان چورا در این شرایط سخت کمک زیادی به من کردند و ما در کنار هم تلاش زیادی کردیم و در نهایت 13 بازیکن را انتخاب کردیم که در حال حاضر شرایط بهتری برای بازی در تیم ملی دارند.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت: با 15 بازیکن به اردوی بلغارستان و صربستان سفر کردیم، اما رحمان داودی و مهدی مرندی از جمع بازیکنان کنار گذاشته شدند. این دو بازیکن باید به تهران بازگردند و در تیم ب سخت کار کنند تا برای بقیه مسابقات لیگ جهانی آماده شوند.

وی افزود: میلاد عبادی‌پور و سامان فائزی دو بازیکن جوان که در این اردو با عملکرد بسیار خوب خود من را شگفت زده کردند را در ترکیب تیم ملی حفظ کرده‌ام. فکر می‌کنم این دو بازیکن برای همه سورپرایز بزرگی باشند.

کواچ خاطرنشان کرد: در بازی آخر مقابل صربستان تیمی که قرار است در دیدار مقابل ایتالیا بازی کند را به میدان فرستادم که این دو بازیکن جوان در آن حضور داشتند. سایر بازیکنان تجربه بالایی دارند، ولی من اعتقاد دارم یک سال بازی کردن در لیگ جهانی برای کسب تجربه حضور در این مسابقات کافی نیست.

وی درباره حضور ایران در لیگ جهانی گفت: در رقابت‌های امسال شرایط خوبی از نظر برنامه‌ریزی داریم، زیرا چهار مسابقه در خارج از کشور داریم و سپس به ایران باز می‌گردیم تا از سه تیم میزبانی کنیم. می‌دانم که بازیکنان ایران در بازی‌های خانگی 20 تا 30 درصد بهتر بازی می‌کنند و می‌توانیم مقابل تیم‌های بزرگ هم در دیدارهای خانگی خود پیروز باشیم.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران اظهار داشت: چیزی که دوست ندارم این است که بازیکنانم در طول مسابقه زیاد حرف می‌زنند و باید این مسئله را تغییر دهیم. اگر قرار باشد در طول بازی کسی حرف بزند آن فرد مربی است و بازیکنان فقط باید بازی کنند. کاپیتان تیم باید مراقب باشد که بازیکنان فقط بازی کنند و تمرکز خود را از دست ندهند.

وی درباره برگزاری اردوهای تدارکاتی در اروپا گفت: فدراسیون والیبال اردوی بلغارستان و صربستان را برنامه‌ریزی کرد تا تیم ملی ایران برای شرکت در لیگ جهانی آماده شود زیرا والیبال در اروپا با ایران متفاوت است و سرویس‌های قدرتی و پرشی زیادی می‌بینید که در ایران وجود ندارد.

کواچ ادامه داد: این مسئله فرصت تمرین را برای ما فراهم کرد تا برای مسابقات لیگ جهانی آماده شویم. در مسابقاتی که مقابل بلغارستان و صربستان برگزار کردیم به تدریج بهتر شدیم و حالا آماده رویارویی با ایتالیا در نخستین مسابقه خود در لیگ جهانی هستیم.

وی افزود: بازیکنان ایران به خصوص جوان‌ها تجربه زیادی در لیگ جهانی ندارند و باید بدانند که برای هر توپ مبارزه کنند و در پایان مسابقه به نتیجه نگاه کنند. باید جنگندگی ایرانی‌ها را به داخل زمین مسابقه هم منتقل کنیم.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران تاکید کرد: باید بدانیم که گاهی اوقات باید خیلی ساده بازی کنیم و همیشه کار را پیچیده نکنیم. گاهی اوقات تمرکز خود را از دست می‌دهیم و در حالی که تیم مقابل کار خاصی انجام نمی‌دهد به آنها کمک می‌کنیم که کار غیر ممکنی انجام دهند. کار من این است که این مسئله را به بازیکنان منتقل کنم.

وی درباره انتخاب 13 بازیکن برای مسابقه با ایتالیا و برزیل گفت: عادل غلامی دچار مصدومیت جزئی شده است و نمی‌دانیم چه شرایطی برای مسابقات پیش‌رو دارد. با توجه به اینکه چهار مسابقه در دو کشور ایتالیا و برزیل در پیش داریم و ممکن بود در پست دفاع وسط دچار مشکل شویم مجبور شدم 13 بازیکن را برای این مسابقات معرفی کنم. از امیر خوش‌خبر سوال کردم که با توجه به هزینه‌های بالای معرفی یک بازیکن اضافه می‌توانیم این کار را انجام دهیم که مورد پذیرش او و فدراسیون قرار گرفت.

کواچ خاطرنشان کرد: من مربی تازه کاری نیستم و کارم ایجاب می‌کند که جنگندگی را به بازیکنان منتقل کنم. فرصت زیادی برای کار با تیم ملی ایران نداشتم، اما مطمئنم اگر بیشتر با بازیکنان کار کنم اشتباهات آنها بسیار کمتر خواهد شد.

وی افزود: بازیکنان ایران در سرویس خوب کار می‌کنند، اما در دفاع باید بهتر شویم. در بازی آخر مقابل صربستان 15 دفاع روی تور داشتیم، اما 10 فرصت دیگر برای دفاع را از دست دادیم. باید یاد بگیریم که فرصت امتیاز گرفتن را به حریف ندهیم که برای حل این مسئله نیاز به زمان داریم.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران درباره عملکرد بازیکنان کشورمان در دریافت توپ گفت: فرهاد ظریف یکی از بهترین لیبروهای جهان است و به این دلیل با او برای بازگشتش به تیم ملی صحبت کردم، اما گفت که مصدوم است. به این دلیل در حال حاضر با تیم ب کار می‌کند تا برای مسابقات بعدی ما در لیگ جهانی آماده شود. در حال حاضر عبدالرضا علیزاده لیبروی اول تیم ملی است که تجربه بالایی دارد.

وی ادامه داد: در کنار علیزاده، میلاد عبادی‌پور و فرهاد قائمی هم دریافت کننده‌های خوبی هستند و مشکلی در زمینه دریافت ندارند. در کنار آنها می‌توانیم از در مجتبی میرزاجانپور هم استفاده کنیم که توانایی بالایی در حمله به خصوص در زمینه توپ‌های بلند دارد. البته این بازیکن در زمینه دریافت سرویس‌های موجی مشکل دارد، اما این فرصت را برای ما ایجاد می‌کند که در شرایط مختلف تغییرات تاکتیکی داشته باشیم.

کواچ درباره رابطه خوبی که با بازیکنان برقرار کرده است گفت: رابطه خوب با بازیکنان بسیار مهم است؛ من ژنرال بازیکنان و تصمیم گیرنده بازیکنان نیستم اما در زمین بازی فرماندهی با من است. باید یاد بگیریم که در مسابقه فقط با یک تفکر کار کنیم چون افراد مختلف تفکرات مختلف دارند و اگر قرار باشد هر کس با تفکر خود کار کند دچار مشکل شویم.

وی ادامه داد: باید با یک تفکر پیش برویم و حتی اگر آن فکر اشتباه بود بازهم پیش برویم و پس از مسابقه درباره آن حرف بزنیم. برای هر مسابقه چند جلسه برگزار می‌کنیم و درباره تاکتیک ها و تمرینات صحبت می‌کنیم. اگر قرار باشد تغییری ایجاد کنیم باید با مشورت به این نتیجه برسیم.

وی افزود: در یکی از مسابقات قرار بود با دو دریافت کننده کار کنیم، اما بازیکنی که قرار بود دریافت نکند خودش تصمیم گرفت دریافت کند و به راحتی امتیاز 22 را از دست دهیم. برای چنین تصمیماتی باید در وقت استراحت با مربی هماهنگ کنیم. ممکن است برخی بازیکنان از شنیدن اینکه نباید دریافت کند ناراحت شوند، اما من توانایی های بازیکنان را زیر نظر دارم و بر اساس آن تصمیم‌گیری می‌کنم.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران خاطرنشان کرد: بازیکنان خوبی در فهرست 22 نفره خود داریم و همه آنها اگر آماده باشند می‌توانند به تیم ملی کمک کنند. سال اول حضور من در ایران است و نتیجه‌گیری برایم بسیار مهم است. در بازی نخست مقابل ایتالیا به میدان می‌رویم که تیم قدرتمندی است و برزیل را در خانه خود شکست داد، اما توانایی پیروزی بر ایتالیا را داریم.

وی ادامه داد: آسیب دیدگی بازیکنان نیز کمی از قدرت واقعی ما کاسته است. به عنوان مثال حمزه زرینی که یکی از بهترین مهاجمان ایران است دچار آسیب دیدگی شده و مانند این است که ایتالیا بدون ایوان زایتسف بازی کند، اما ما توانایی این را داریم که با کمک هم بازی خوبی ارائه کنیم و پیروز شویم.

کواچ تاکید کرد: مطمئن هستم که برای هر بازی با تمام توان می‌جنگیم و اگر ایتالیا و برزیل با توان کامل خود بازی نکنند می‌توانیم یک سورپرایز به وجود بیاوریم. در این صورت به آنها نشان خواهیم داد که چقدر قدرتمند هستیم.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که در لیگ ایتالیا مربیگری پروجیا را بر عهده داشتم با بازیکنان ملی‌پوش این کشور کار می‌کردم و می‌دانم که از سرویس‌های موجی ایرانی‌ها می‌ترسند که این موضوع می‌تواند فرصتی برای ما ایجاد کند تا سپاهی برای مقابله با ایتالیا آماده کنیم.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در پایان گفت: خیلی خوشحالم که در کنار ایرانی‌ها حضور دارم و حس می‌کنم بازیکنان نیز از این موضوع احساس خوبی دارند. من پیش از این در ارومیه بازی کرده‌ام و علاقه مردم این شهر به والیبال را دیده‌ایم. بازیکنان صربستان نیز به من گفته‌اند که سال گذشته در لیگ جهانی 16 هزار ایرانی چگونه تیم خود را تشویق کرده‌اند. دوست دارم دوباره این شرایط را ببینم چون می‌دانم بازیکنان در حضور هواداران خود عملکرد بسیار بهتری ارائه می‌کنند.

 

251 41

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه