گفت و گو با مجید قمری؛ آرنولد ایرانمجید قمری، نایب قهرمان مسابقات آرنولد کلاسیک که این روزها بسیار در دنیای تبلیغات و موزیک فعال است میهمان ما بود و از هر بابی با او سخن گفتیم. قمری هم از اهدافش در موزیک گفت که قصد دارد تا حد کنسرت دادن ادامه دهد و هم از دنیای بادی کلاسیک که به فکر اهداف بین المللی است.

هرچه بود از صحبت هایش کاملا مشخص بود که دل خوشی از اتفاقات حاشیه ای ورزش ندارد و بیشتر سعی می کند به آینده امیدوار باشد و به گذشته فکر نکند. قمری درخصوص حضور رونی کلمن هم نظر جالبی داشت که خواندن آن خالی از لطف نیست.

 

اخبار,اخبار ورزشی ,مجید قمری

 
به عنوان سوال اول دوست داریم بدانیم مجید غلام قمری چگونه سر از  ورزش درآورد؟
من ورزش را از فوتبال شروع کردم؛ از مدرسه پرسپولیس. بعد رفتم نوجوانان تیم یاران زیر نظر آقایان بابک خرم و بهتاش فریبا کار کردم. یک مدت هم در تیم جوانان صباباتری بودم. سرباز که شدم رفتم پاس و بعد در درنا فعالیتم را دامه دادم اما حاشیه ها باعث شد از فوتبال زده شوم و دیگر ادامه ندهم. 20 سالم که شد رفتم بدن سازی و به این رشته روی آوردم.

به حواشی ورزش به خصوص فوتبال اشاره کردی. موضوع خاصی بود که باعث شد فوتبال را کنار بگذاری؟
آن زمان کار ما تمرین کردن بود، ولی وقتی می دیدم که هرچه زحمت می کشم بی فایده است و پسر مدیرعامل خیلی راحت با رابطه جای من را می گیرد از فوتبال زده شدم و تصمیم گرفتم آن را برای همیشه کنار بگذارم.

حالا چرا بدن سازی را انتخاب کردی؟ فکر می کردی استعداد خاصی در این رشته داری؟
من همیشه لاغر بودم و این موضوع اذیتم می کرد. به اصطلاح دوست داشتم کمی پرتر باشم، برای همین این رشته را انتخاب کردم.

 

اخبار,اخبار ورزشی ,مجید قمری

 
اگر زمان به عقب بر می گشت، دوباره همین مسیر را می رفتی؟
یخشی از مسیر را عوض می کردم. مثلا دیگر نمی رفتم فوتبال، چون توی ایران ورزش گروهی جواب نمی دهد. شاید آن وقتی که برای فوتبال گذاشتم را به تکواندو یا جودو اختصاص می دادم. ولی در بخش بدن سازی و پرورش اندام مسیرم تغییر نمی کرد.

ظاهرا با محمدرضا گلزار رابطه صمیمانه ای داری. به او تمرین هم می دهی؟
ما یک رابطه دوستانه داریم.

یعنی زمانی که تمرین دارد، تمرینش نمی دهی؟
با هم تمرین می کنیم؛ من ایشان را تمرین می دهم، ایشان من را تمرین می دهد. در کل یک رابطه دوستانه داریم.

از مسابقات آرنولد کلاسیک آمریکا بگو که در آن  موفق به کسب مدال نقره شدی.
نسبت به آرنولد کلاسیک اسپانیا خیلی سطح بالاتر و مشکل تر بود. ورزشکاری که در اسپانیا پنجم شده بود در همین دور اول اوت شد. باید از نزدیک ببینید تا باورتان شود. برگزاری مسابقات و نمایشگاه جنبی آن مافوق تصور است. آرنولد کلاسک اسپانیا ماکت کوچک این نمایشگاه بود. مسابقات بادی کلاسیک در دو دسته 175- و 175+ سانتی متر برگزار شد. در دسته دوم 27 نفر شرکت کرده بودند و در مجموع از نتیجه ای که گرفتم راضی هستم.

 

اخبار,اخبار ورزشی ,مجید قمری

 
خیلی ها می گویند سطح مسابقات داخلی ایران بسیار بالاست و برای همین مجید قمری ترجیح می دهد به خارج از کشور برود و در آن جا مسابقه دهد و کسب مقام کند. در این خصوص چه نظری داری؟
اصلا این را قبول ندارم. وقتی شما به مسابقات برون مرزی می روید شرایط برایتان بسیار دشوارتر است. چون آن جا علاوه بر آن که تنها هستید و امکان دارد هزار اتفاق غیرقابل پیش بینی رخ دهد، شما یک مسافرت طولانی مدت را هم درپیش دارید و در رژیم صدردصد به سر می برید.

حالا شما به این شرایط این را هم اضافه کنید که تمام دستورات برای فیگورگیری به زبان انگلیسی انجام می شود و اگر شما متوجه نشوید و یک فیگور جا بمانید امتیاز منفی می گیرید و امکان جبران آن نیست. سال گذشته که من را در مسابقات کشوری چهارم کردند رفتم مسابقات آرنولد کلاسیک.

گفتی من را چهارم کردند؟
بله، من را چهارم کردند. جالب است این را هم بگویم که نفر سوم آن مسابقات زمانی که رفت مسابقات جهانی مجارستان اوت شد و نفر دوم مسابقات کشوری که دعوت شد تیم ملی بین 8 نفر پنجم شد! ولی من همان سال قهرمان مسابقات آرنولد کلاسیک شدم.

چه شد که امسال ترجیح دادی در رشته بادی کلاسیک شرکت کنی و به سراغ مسابقات فیزیک نرفتی؟
من ابتدا برای هر دو رشته اسم نوشته بودم ولی آن جا اعلام کردند که هر نفر فقط می تواند در یکی از مسابقات باید کلاسیک یا فیزیک شرکت کند. من هم بادی کلاسیک را انتخاب کردم.

چطور؟ در مسابقات فیزیک که به مراتب شانس بیشتری نسبت به بادی کلاسیک داشتی!
مسابقات فیزیک در ایران بعد از یک دور برگزاری، با استقبال خوبی رو به رو نشد. البته در دور اول این رقابت ها در ایران، شرکت کننده و تماشاگران زیادی حضور داشتند ولی بعد از اتمام مسابقه خیلی ها می گفتند که این چه مسابقه ای است و از این قبیل صحبت ها! در کل من فکر می کنم مردم دوست دارند برایشان فیگور بگیری نه مانند فیزیک که فیگور خاصی ندارد. به هر حال من هم دارم در ایران زندگی می کنم و باید به خواسته مردم احترام بگذارم، برای همین ترجیح دادم در بادی کلاسیک رقابت کنم.

 

اخبار,اخبار ورزشی ,مجید قمری

 
تفاوت خاصی بین مسابقات بادی کلاسیک و فیزیک است؟
در مسابقات فیزیک پا حذف شده و ورزشکاران با شلوارک بلند روی سکو حاضر می شوند و چند فیگور ساده دارد.

خیلی خوب است که عضله پا حذف شده، خیلی ها معتقدند رشد عضله پا سخت و زمانبر است.
شاید هم همین طور باشد ولی من به شخصه ترجیح می دهم در بادی کلاسیک شرکت کنم چرا که فکر می کنم وقتی بدنم بالانس است و عضلاتم با هم همخوانی دارد باید از این موضوع استفاده کنم.

این روزها صحبت درخصوص حضور رونی کلمن در یک سمینار در کشورمان زیاد است. در این باره چه نظری داری؟
فکر می کنم این کار فقط جنبه بیزینسی دارد و هیچ سودی برای ما نخواهدداشت، چرا که یقین دارم رونی کلمن هیچ موضوعی را درخصوص خودش فاش نمی کند و اطلاعات از راز و رمز قهرمانی اش را در اختیار کسی قرار نخواهدداد.

برای شرکت در این کلاس ها ثبت نام کرده ای؟
خیر. فکر می کنم هزینه ای که صرف شده تا رونی کلمن را به ایران بیاورند اگر صرف بیت ا... عباسپور می کردند بسیار باارزش تر بود چرا که در حال حاضر آقای عباسپور آبروی پرورش اندام ایران است و در خط مقدم این رشته که مسترم المپیاست به رقابت می پردازد.

به هر حال رونی کلمن هم در 8 دوره مسابقات مستمر المپیا قهرمان شده و آدم کوچکی نیست!
درست است ولی به شرطی که برای جوان های ما جنبه آموزشی داشته باشد و وقتی سیمنار تمام می شود از لحاظ بار علمی شرکت کنندگان در این سمینار پیشرفت کرده باشند. این در حالی است که من معقتدم این سمینار اصلا خروجی نخواهدداشت و اگر هم قرار بود ما یک قهرمان مستمر المپیا را بیاوریم بهتر بود به سراغ آن هایی که روی بورس هستند می رفتیم نه کلمنی که الان 70 کیلوشده است! اجازه بدهید یک جور دیگر بگویم. الان در حال حاضر کریس رونالدو به ایران می آید؟ قطعا نمی آید. ولی زمانی که فوتبالش تمامش ود و دنبال پول درآوردن بیفتد، او هم می آید. باز هم می گویم این کار فقط جنبه بیزینسی دارد.

بیزینس برای چه کسی؟
آن شرکتی که قرار است رونی کلمن را به ایران بیاورد. این را هم باید در خصوص آقای عباسپور اضافه کنم؛ ایشان وقتی در مسابقات مسترم المپیا شرکت می کند آن جا اسم شخص مطرح نیست و نام ایران است که شنیده می شود و ایشان نماینده ایران است، پس نیاز است توجه بیشتری شود.

 

اخبار,اخبار ورزشی ,مجید قمری

 
گویا در کار خوانندگی هم فعال هستی. چطور توانستی بدن سازی و خوانندگی را در کنار هم قرار بدهی؟
بله، من با موسیقی بیگانه نبودم. در خانواده ای بزرگ شدم که پدربزرگم مرشد زورخانه بود، برادرم پیانو می زد و من هم همیشه علاقه مند بودم ولی فرصتش را پیدا نمی کردم. تا این که به تشویق دوستانم در این حوزه، این کار را آزمایشی انجام دادم که بد هم نشد. برای همین آن را دنبال کردم.

کارهایت خروجی هم داشته؟
بله، تا به حال 4 تا کار داشته ام که تا چند وقت دیگر یکی از آن ها از رادیو جوان پخش می شود.

تا کجا در این کار می خواهی پیش بروی؟
تا جایی که آلبوم بدهم، بعد بروم سراغ کار مجوز و بعد هم انشاءا... اجرای کنسرت.

این آخری را که جدی نگفتی؟
(با خنده) چرا، در فکرش هستم.

در دنیای تبلیغات هم زیاد فعالیت می کنی. این درست است که خیلی از ورزشکاران بدن ساز که اغلب قهرمان های این رشته هستند به سرعت در راه ورود به دنیای مدلینگ هستند؟
به هر حال این پیشنهادها بیشتر به ورزشکاران رشته ما داده می شود.

 

اخبار ورزشی - مجله همشهری تماشاگر

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه