180 میلیارد فدراسیون شد همان 24 میلیارد سیما! / ضربه‌ای که امثال تاج و عابدینی به فوتبال زدند

اخبار،سرگرمی,آشپزی,مد,روانشناسی,اینترنت

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

اخبار ورزشی - 180  میلیارد فدراسیون شد همان 24 میلیارد سیما!
ضربه‌ای که امثال تاج و عابدینی به فوتبال زدند

عقب‌نشینی فدراسیون فوتبال در مقابل صدا و سیما در موضوع حق پخش تلویزیونی مسابقات فوتبال لیگ برتر، به دلیل فشارهای وارده غیر ورزشی به این نهاد ورزشی بوده است.

چرایی شکست و عقب‌نشینی فدراسیون فوتبال
خبرنگار ورزشی بهارنیوز از برخی منابع موثق کسب اطلاع کرد، تعویق یک هفته‌ای بازی حساس پرسپولیس-استقلال نیز در راستای فشارهای همین نهادهای غیر ورزشی به فدراسیون بوده تا فوتبالی‌ها دست از مطالبات خود برداشته و به حداقل‌ها رضایت دهند زیرا به زعم آنها تداوم این وضع و خصوصا برگزاری دربی پایتخت بدون پخش زنده تلویزیونی می تواند تبعات غیرقابل پیش بینی برای کشور و خصوصا تهران در پی داشته باشد ضمن آنکه برخی مدیران فوتبال نیز بدون ملاحظه، به راحتی تن به این تحلیل داده و بدون اینکه به کمترین و حداقلهای حقوق درخواستی خود دست یابند به یکباره مثل یک بهمن برفی از روی کوه فرود آمده و ذوب شدند و حتی ادعاها و مطالبات همین دوشنبه گذشته خود در برنامه 90 را فراموش کردند. به هرحال سبک ماندن و به هرصورت ماندن در پشت میزها هم در عرصه مدیریتی، مدیرانی چون تاج را طلب می‌کند!

همین فشارها و تحلیل‌ها باعث شد که برخی از مدیران اصلی و البته همیشگی!  فدراسیون (و نه الزاما شخص کفاشیان) به همین راحتی تن به این عقب نشینی داده تا همچنان حق پخش تلویزیونی، لاینحل باقی بماند و البته خودشان پشت میزهایشان تشریف داشته باشند! همین منابع گفته‌اند علی کفاشیان به دلیل مخالفت با این عقب‌نشینی‌ آشکار و اختلاف نظر با افرادی چون تاج، از روز گذشته سکوت کامل اختیار کرده است. دو روز قبل، امیر عابدینی به صراحت گفته بود اگر فشارها ادامه یابند، هیات رییسه فدراسیون تصویب کرده که لیگ را تعطیل کند اما از حقوق مسلم باشگاهها نگذرد!

گفتنی اینکه رقم درخواستی فدراسیون برای حق پخش تلویزیونی بالغ بر 180 میلیارد تومان برای یک فصل بود که حالا به رقم حدودا 30 میلیارد تومانی رضایت داده است! که البته 6 میلیارد آن هم باید توسط دولت! و نه صداوسیما تامین شود که آن هم در حد یک وعده است! به همین علت، عقب نشینی آشکار فدراسیون که حاصل سیاستهای اشخاص چسبیده‌ای چون تاج به فوتبال ایران است کاملا مشخص بوده و توضیحات تاج هم برای توجیه این عقب نشینی‌ها هیچ کس را قانع نخواهد کرد. زیرا همگان می دانند که همین میزان افزایش به 24 میلیارد تومان قبلا توسط صداوسیما داده شده بود و به جز وعده پرداخت یک رقم احتمالی 6 میلیاردتومانی آن هم توسط دولت و نه صدا و سیما، هیچ چیز عاید فوتبال نخواهد شد و در واقع فدراسیون حتی ذره‌ای نتوانست به مطالبات خود دست یابد و پیروز این نبرد، صدا و سیما بود که به دلیل انحصاری بودنش در ایران، بازهم زورش چربید و...!

البته برخی رسانه ها، این عقب نشینی فدراسیون را به گونه‌ای دیگر تعریف کرده‌اند. سایت خبرآنلاین در همین زمینه نوشت: توافق بر سر حق پخش بازی‌های تلویزیونی جایی بیرون از تلویزیون و فوتبال، میان مجلس و نمایندگان دولت حل شد. توافق قیمت پایین تلویزیون و فوتبال حاصل توافقی بود که نظر کارشناسی اش را وزیر ورزش داده است. علی کفاشیان خود را در یک قدمی فتحی بزرگ می دید که ناکام ماند. اگرچه او و فدراسیونش گامی به پیش برداشتند اما این گام آنی نشد که رویایش را داشتند. آنها به دنبال حقی بودند که باشگاه ها باید از پی اش می جنگیدند. آنها دلخوش به حمایت وزارت ورزش بودند چون اولین بار این وزیر ورزش بود که یادآور شد حق فوتبال باید از تلویزیون گرفته شود اما در نهایت این فدراسیون بود که دور خورد و کفاشیان بود که عقبگرد را تجربه کرد.

همه چیز به زعم کفاشیان داشت خوب پیش می رفت. او درهای استادیوم ها را به روی دوربین ها بست و حتی توانست 90 را از سکه بیاندازد. باورش این بود که تا حداقل 2 برابر کردن حق پخش فاصله ای ندارد و فقط باید لیگ را تا نیم فصل به همین شیوه پیش می برد اما به یکباره دید چاره غیر از مصالحه ندارد. ...کفاشیان و دوستانش البته در مسیر این کشمکش امید به حمایت تیم ها داشتند اما تیم های نیمه دولتی بزرگ چون سپاهان حتی مدعی فدراسیون شدند. آنها که برای بودجه شان اصلا نیازی به این ارقام کوچک حق پخش ندارند و تصویب چنین قوانینی را باعث ایجاد موانع در کارشان می دانند به فدراسیون انتقاد هم کردند تا مشروعیت خواسته تیم کفاشیان در حمایت از حق باشگاه ها هم زیر سئوال برود اما ضربه آخر زمانی بود که برای جلسه مهم شورای نظارت بر صدا و سیما، نمایندگان دولت نظر وزارت ورزش را خواسته بودند.

جایی که همین حق ناچیز نظر کارشناسی عالی ترین نهاد تصمیم ساز ورزشی کشور بود. تصمیمی که شاید با منطق منتقدان سازگار باشد و مانع از تزریق بودجه بیشتر به چرخه معیوب فوتبال باشد. فوتبالی که بیشتر باشگاه هایش از دولت دستور مستقیم نمی گیرند اما بودجه شان را از بیت المال بر می دارند . تیمهایی که ترجیح شان ارتزاق از بودجه های مستقیم دولتی، آنهم بالاتر از سقف های مورد نظر وزارت ورزش است پس زیر بار هیچ حدی نمی روند.

پس در این کش و قوس کفاشیان دور می خورد اما بازنده نیست و شکست اصلی را تیم هایی چون استقلال و پرسپولیس و بخش خصوصی واقعی می خورند. تیم هایی که وابسته به بودجه های خارج از ردیف نیستند. حقی ضایع می شود که وزارت ورزش مدعی بازپسگیری اش بود اما اختلافات دامنه دار در بدنه فوتبال، این حق را ناگرفته باقی گذاشت.

اخبار ورزشی - بهارنیوز

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه